مچ دست مفصلی پیچیده و مهمی است که به ما امکان حرکت دست و انگشتان را می‌دهد تا بتوانیم کارهای روزمره خود از باز کردن درب یک شیشه گرفته تا شانه کردن مو را انجام دهیم. معمولاً ما ارزش عملکردی مچ دستمان را به خوبی درک نمی‌کنیم. درد مچ دست درد بسیار شایعی است که به دلایل مختلف به وجود می‌آید. مچ دست نقش مهمی در حرکات اصلی از نوشتن پیامک تا نویسندگی دارد. وقتی که این مفصل دچار درد می‌شود می‌تواند در انجام کارهای روزمره اختلال ایجاد کند و در موارد خاص بر کیفیت زندگی تأثیر منفی خواهد داشت.

علل شایع بروز درد در مچ دست


درد مچ دست؛ درد و عارضه‌ای بسیار شایع است که ممکن است به دلایل متعددی به وجود بیاید. شناسایی دقیق علت ایجاد درد در مچ دست برای انجام اقدامات درمانی برای رفع این علل از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از علت‌های ابتلا به درد مچ دست عبارتند از:

التهاب تاندون مچ دست

التهاب تاندون یکی از عارضه‌های شایع در این ناحیه بوده که باعث ایجاد درد و تورم در مچ دست می‌شود. التهاب تاندون به دلیل تورم غلاف تاندون به وجود می‌آید. برای درمان درد مچ دست که به دلیل التهاب تاندون به وجود آمده باشد نیازی به انجام عمل جراحی نیست.

رگ به رگ شدن مچ دست

رگ به رگ شدن مچ دست آسیب شایعی در رباط‌های اطراف مفصل مچ دست است. رگ به رگ شدن باعث محدودیت در انجام حرکات دست و ایجاد درد در این ناحیه می‌شود.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال به دلیل اختلال در عملکرد یکی از عصب‌های مچ دست به وجود می‌آید. در سندرم تونل کارپال، عصب میانی که از مفصل مچ دست عبور می‌کند تحت فشار قرار می‌گیرد.

آرتروز

آرتروز مچ دست یکی از دلایل ایجاد کننده درد در مچ دست بوده که باعث اختلال در انجام امور روزمره فرد می‌شود. ابتلا به آرتروز دلایل متعددی دارد که خوشبختانه درمان‌های زیادی هم برای کنترل آرتروز مچ دست وجود دارد.

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون به صورت تورم معمولاً در پشت دست یا در مچ دست اتفاق می‌افتد. این کیست‌ها در واقع کپسول‌های خوش‌خیم پر از مایع هستند. کیست‌های گانگلیون سرطان نیستند و در بدن گسترش نمی‌یابند. این کیست‌ها ممکن است بزرگ شوند ولی به قسمت‌های دیگر بدن نشر پیدا نمی‌کنند.

شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست یک آسیب شایع ارتوپدیک است. معمولاً مچ دست که بشکند آن را گچ می‌گیرند یا برای درمان شکستگی از عمل جراحی کمک می‌گیرند.

علائم درد در مچ دست به شدت به دلایل به وجود آورنده آن بستگی دارد. برخی مردم درد در مچ دست را دردی مبهم توصیف می‌کنند و برخی هم آن را به صورت دردی شدید یا تیر کشیدن مچ دست تجربه می‌کنند. محل احساس درد بسیار متنوع است. برای مثال درد ناشی از سندروم تونل کارپ در ناحیه کف دست احساس می‌شود.

درد در مچ دست متناسب با دلایل به وجود آورنده آن می‌تواند با علائم زیر همراه باشد:

  • تورم
  • سوزن سوزنی شدن
  • چوب‌شدگی مچ دست
  • مشکل داشتن در نگهداری اشیا در دست
  • صدای تق تق در هنگام حرکت دادن مچ دست

متناسب با علل به وجود آورنده درد در مچ دست، علائم می‌تواند به صورت خفیف شروع شود و به مرور زمان بدتر و وخیم‌تر شود.

در ابتدا ممکن است درد فقط در هنگام انجام برخی حرکات خاص احساس شود. به مرور زمان با وخیم‌تر شدن بیماری ممکن است در هنگام استراحت هم درد احساس شود. ممکن است بی‌حسی نیز در برخی نقاط دست به وجود آید به طورری که فرد سرما و گرما را در قسمت‌هایی از دست احساس نکند و یا نتواند اشیا را در دست خود نگه دارد.

روش های درمانی صحیح

با پیشرفت علم پزشکی در شاخه ارتوپدی روش های بسیاری برای درمان وجود دارد. درمان درد و درمان دائمی شما می تواند از طریق جراحی و از طریق مینیمال جراحی و همچنین با تکنیک های جدید بدون جراحی درمان شود. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره حضوری با دکتر مسعود سرخابی به صفحه اطلاعات تماس مراجعه کنید.