استخوان ران از بالا در ناحیه استابولوم با استخوان لگن و از انتها در ناحیه زانو با استخوانهای ساق پا و کشکک مفصل میشود. این استخوان بلندترین اندام در بدن انسان و در عین حال حجیم‌ترین و قوی‌ترین استخوان نیز هست.

آناتومی
استخوان ران انسان به طور میانگین ۴۸ سانتیمتر درازا و ۲٫۳۴ سانتیمتر قطر دارد و می‌تواند تا ۳۰ برابر وزن یک انسان بالغ را تحمل کند.

سر استخوان ران به شکل گرد و مدور بوده و حالت کروی دارد و به توسط قسمتی از استخوان به نام گردن استخوان ران به قسمت های پایینتر میچسبد. زاویه بین گردن و تنه استخوان ران مهم بوده و در بعضی بیماری ها تغییر میکند. این زاویه بطور طبیعی در حدود ۱۲۵ درجه است. شکستگی گردن استخوان ران که اعلب در سنین بالا به دنبال استئوپورز دیده میشود اغلب نیاز به جراحی دارد.

در پایین تر از سر استخوان ران دو برجستگی دیگر به نام های تروکانتر بزرگ Greater trochanter و تروکانتر کوچک Lesser trochanter قرار دارند. این دو برجستگی محل اتصالات عضلات قوی اطراف مفصل ران هستند. در انتهای دیستال استخوان ما کوندیلهای داخلی وخارجی را داریم که در ناحیه زانو قرار دارند.

علائم

علائم مرتبط با درد ران پا به عامل ایجادکننده‌ی آن، وسعت آسیب یا جراحت وارد شده و نوع بافت خاصی که تحت تأثیر است بستگی دارد. علائم شایع درد ران پا شامل درد عمیق، سوزش، درد واضح به صورت تیر کشیدن در این ناحیه، کبودی و تورم در ناحیه درگیر، لنگ زدن (شلیدن)، عدم توانایی در تحمل وزن در سمت ناحیه درگیر و کاهش میزان فعالیت و حرکت مفاصل لگن و زانو است.

ویدیو بیمار

روش های درمانی صحیح

با پیشرفت علم پزشکی در شاخه ارتوپدی روش های بسیاری برای درمان وجود دارد. درمان درد و درمان دائمی شما می تواند از طریق جراحی و از طریق مینیمال جراحی و همچنین با تکنیک های جدید بدون جراحی درمان شود. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره حضوری با دکتر مسعود سرخابی به صفحه اطلاعات تماس مراجعه کنید.